Tenis stołowy – gra dla wszystkich

Tenis stołowy pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, z czego najbardziej oddziałuje na pracę mózgu. Zwiększa koordynację ruchową oraz świadomość własnego ciała, a także wspomaga rozwinąć inteligencję. Tenis stołowy “to jedyny taki sport, który ma znaczący wpływ na rozwój mózgu u dzieci” – uważa psychiatra dr Daniel G. Amen. Ta forma sportu pomaga w uczeniu się polegającym zapamiętywaniu przepisywanych wiadomości z tablicy, gdyż wpływa na koordynację między dłonią a wzrokiem. Tenis stołowy to gra, która uaktywnia mózg do:

● szybkich reakcji i planowania uderzeń,
● synchronizacji swoich ruchów do zachowania przeciwnika,
● aktywnego śledzenia wzrokiem lotu piłki,
● przewidywania strategii przeciwnika.

Nie dziwi zatem fakt, że tenis stołowy często nazywany jest “aerobowymi szachami mózgu”. To jeden z najszybszych sportów na świecie, który skutecznie wspomaga myślenie. Czas pomiędzy uderzeniami, czyli atakiem i odbiorem piłeczki wynosi poniżej 0,5 sekundy co jest prawdziwym treningiem dla mózgu. Od zawodników wymagane są krótkie i mocne, błyskawiczne ruchy po których piłeczka leci z prędkością 200km/h i powinna zostać odbita w odległości zaledwie kilku metrów.

Również osoby dorosłe mogą wiele wynieść z amatorskiego uprawiania tenisa stołowego. Gra w tenisa stołowego poprawia kondycję, refleks, pozwala zachować młody wygląd i spowolnić procesy starzenia.

Często zwykła rekreacyjna gra przeradza się w prawdziwą pasję i sposób na życie. Tak też było w moim przypadku, kiedy jako dziecko zaczęłam grać w tenisa z tatą i bratem na wczasach. Za namową trenera Andrzeja Wiatraka zaczęłam grać w klubie osiedlowym, a

na zdjęciu obok autorka tekstu – w 1997 r.

później już w klubie Broń Radom. Poznałam tam wielu zawodników i zawodniczek, młodszych i starszych oraz sprawnych i niepełnosprawnych. Wszyscy przy stole byli równi i z takim samym zaangażowaniem oddawali się swojej pasji. To zaangażowanie i upór w dążeniu do doskonałości zaowocowały moimi sukcesami sportowymi. Było to zdobycie brązowego medalu Młodzieżowych Mistrzostw Polski w grze mieszanej, liczne zwycięstwa w turniejach wojewódzkich i strefowych oraz niezapomniana gra w ekstraklasie z najlepszymi w Polsce. Dzięki temu postanowiłam, że moje życie na zawsze zwiążę z wychowaniem fizycznym, będę mogła kontynuować moją pasję oraz zarażać młodsze pokolenia. W tym celu organizuję liczne turnieje szkolne tenisa stołowego, które łączą całą społeczność szkolną. Na jeden z takich turniejów zaprosiłam paraolimpijczyka jeżdżącego na wózku, z którym wszyscy mogli zagrać, a przede wszystkim porozmawiać i wymienić swoje spostrzeżenia. Tenis stołowy jest więc integracją wszystkich przy stole zarówno młodszych, starszych jak i niepełnosprawnych.

Do dziś trenuję dwa razy tygodniu, wyjeżdżam na mecze oraz prowadzę zajęcia tenisa stołowego w szkole. Dziewczęta i chłopcy z naszej szkoły odnoszą zwycięstwa w zawodach międzyszkolnych. Ostatnim największym sukcesem było zdobycie przez nasze dziewczęta I miejsca w XV Radomskiej Olimpiadzie Młodzieży.

Zachęcam wszystkich do uprawiania tej dyscypliny sportu, gdyż wpływa ona bardzo pozytywnie na nasz organizm, łączy pokolenia oraz daje wytchnienie od naszej coraz szybszej codzienności.

tekst opracowała mgr Magdalena Wilk

 

Zwyciężczynie XV ROM w tenisie stołowym. Stoją od lewej trener Magdalena Wilk, Julia Malec kl 2E, Paulina Delega kl. 3D, Aleksandra Krakowiak 3C, Eliza Piskorz kl. 2D.

Bibliografia:

Alicja Czyrska, „Trening mózgu”

Jerzy Grycan, „Integralny tenis stołowy”

Elżbieta Bonulska www.medme.pl Tenis stołowy dla ciała i umysłu