Powrót do Doradca zawodowy

W poszukiwaniu zawodu – Wycieczka zawodoznawcza gimnazjalistów

W poszukiwaniu zawodu – Wycieczka zawodoznawcza gimnazjalistów do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu

Moja życiowa ścieżka

Od niedawna w naszej szkole na jednych z drzwi wywieszona jest kartka z informacją „Doradztwo Zawodowe”. O co chodzi? Co to jest? Wielu z nas zadaje sobie te pytania.

Dlatego przychodzimy ,,Kochanowszczakom” z pomocą i wyjaśniamy, czym zajmuje się doradztwo zawodowe.
Celem doradztwa zawodowego jest wsparcie młodzieży w okresie planowania przyszłości zawodowej. Brzmi strasznie naukowo, ale w praktyce oznacza pomoc w odnalezieniu naszej wymarzonej pracy. Tylko pozornie nie warto o tym myśleć, będąc nastolatkiem i pozostawić decyzję co do pierwszej pracy kończąc proces edukacji lub szukając pierwszej pracy. Niestety, nam uczniom szkoły gimnazjalnej lub ponadgimnazjalnej przyszła praca wydaje się sprawą odległą i mało ważną w tej chwili. Na spotkaniu z doradcą zawodowym dowiesz się, na co należy zwrócić uwagę, planując ścieżkę rozwoju edukacyjnego i zawodowego. Dlaczego warto planować drogę rozwoju zawodowego i czym jest praca?

Odpowiedź na pytanie czym jest praca jest stosunkowo trudna. Dla wielu osób praca to ciężki do zniesienia, nie dający satysfakcji, nużący, męczący i stresujący zestaw niechcianych czynności. Przyczyn, dla których ludzie mogą nie lubić swojej pracy jest wiele. Przykładowo problemami mogą być zbyt łatwe lub zbyt trudne zadania, konieczność wstawania rano lub konieczność podejmowania pracy wieczorem, konieczność współpracy z innymi lub brak takiej możliwości. Dla innych osób praca to interesujący zestaw dających wiele przyjemności, pozwalających na zapomnienie o problemach prywatnych, relaksujących i pozwalających na zrealizowania własnych potrzeb czynności. Przyczyny zadowolenia z pracy mogą być bardzo podobne do przyczyn niezadowolenia. Co więcej dwie osoby pracujące na tym samym stanowisku mogą tę samą pracę oceniać skrajnie różnie. Podsumowując można powiedzieć, że początek ukierunkowywania młodych osób do funkcjonowania na rynku pracy to pozyskanie wiedzy o istniejących możliwościach uzyskania zatrudnienia. Do pomocy w takich sytuacjach tworzone są klasyfikacje zawodów i specjalności tworzące opasłe tomy trudno przyswajalnej i często zdezaktualizowanej, ale szczegółowej wiedzy. Wracając do doradztwa działającego na terenie naszej szkoły, można się skonsultować ze specjalistą panią Ewą Rutkowską, która w każdy poniedziałek pomoże odnaleźć nam nasze pasje i wymarzoną pracę.

Ostatnio klasy 3 gimnazjum mogły dzięki niej odwiedzić w ramach tzw. wycieczki zawodoznawczej Mazowiecki Szpital Specjalistyczny na ul. Juliana Aleksandrowicza 5. Uczniowie tych klas poznali pracę rehabilitantów i pracowników sterylizatorni, do których zadań należy przygotowywanie i zaopatrywanie szpitala w materiały sterylne. Wycieczka spotkała się z entuzjazmem gimnazjalistów i na pewno pomogła im w rozważaniach na temat swoich własnych zainteresowań. Wychodząc z potrzeby uczniów, w przyszłości mają być także organizowane wycieczki do różnych miejsc pracy.

Stella Hufnagiel, kl.3gb

wyczaw1 wyczaw2 wyczaw3 wyczaw4 wyczaw5 wyczaw6 wyczaw7