ŚDM z udziałem „Kochanowszczaków”

W dniach 24 lipca – 6 sierpnia uczniowie naszej szkoły gościli swoich kolegów i koleżanki z Nowego Jorku. Młodzież – 24 osobowa grupa – przyleciała do Polski wraz z opiekunami: ks. Jackiem Woźnym, proboszczem parafii św. Stanisława Kostki na Staten Island i ks. Jakubem Ciołakiem, nauczycielem St. Joseph by the Sea High School na Światowe Dni Młodzieży, które odbywały się w Krakowie w dniach 26 – 31 lipca.

Przyjazd grupy ze Stanów Zjednoczonych zaplanowany został w ramach projektu rozpoczętego w 2015 roku, kiedy młodzież naszej szkoły poleciała do Nowego Jorku promować ŚDM. Pomysłodawcą przedsięwzięcia był ks. Jakub Ciołak, który wraz z nauczycielami panią Agnieszką Banaśkiewicz, panią Łucją Banaszkiewicz oraz panią Ewą Kowalik, organizował wyjazd naszych uczniów.

Program rewizyty przygotowany został w taki sposób, aby koledzy z USA mogli choć w niewielkim stopniu poznać nasz kraj, szczególnie, że większość z nich pochodzi z polskich rodzin lub ma polskie korzenie.

Uczestnicy projektu wzięli udział w Mszy św. otwierającej obchody XXXI ŚDM w Krakowie jak i nocnym czuwaniu z Papieżem Franciszkiem oraz Eucharystii na zakończenie ŚDM w podkrakowskich Brzegach. Pomimo ogromnego wysiłku, upału i nocy spędzonej pod gołym niebem, udział w tym wydarzeniu to wyjątkowe przeżycie, które na długie lata pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.

Młodzież odwiedziła również Warszawę, gdzie po Sejmie oprowadził ich poseł Andrzej Kosztowniak, a następnie zwiedziła Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczestnicy odwiedzili także Sandomierz, Częstochowę i kilka dni spędzili w Zakopanem.

W Radomiu grupa z Nowego Jorku została przyjęta przez wiceprezydenta Miasta, p. Karola Semika oraz odwiedziła naszą szkołę, o której opowiedział i po której oprowadził ją dyrektor Romuald Lis. Rozegrano także mecz koszykówki: uczniowie VI LO vs. młodzież z USA, który wygrali koledzy z Nowego Jorku.

dsc_9014image-0-02-01-6766bc3fc3745ed4e5b459f44c109cffd2e8f59e7c029c3ad2e315a0f60617cd-v

Pobyt zakończył się pożegnalnym spotkaniem w ośrodku EMAUS w Turnie, w którym poza uczestnikami brali udział członkowie rodzin goszczących uczniów z USA. Tym samym projekt rozpoczęty przed rokiem został oficjalnie podsumowany i zamknięty.

Poza wymiernymi korzyściami dla obu stron: dla naszych uczniów możliwością pobytu i zwiedzenia Nowego Jorku, a dla młodzieży ze Stanów Zjednoczonych wizytą w Polsce, udział w tym projekcie był wyjątkowy i unikalny dla wszystkich uczestników. Wiązał się z czymś nienamacalnym i unikalnym, co trudno opisać słowami, ze wspaniałymi emocjami                   i wzruszeniami, których doświadczyła młodzież.