Powrót Pomorza do Polski w 1920 roku

30 stycznia w ubiegłą sobotę odbyły się w Tczewie na Pomorzu uroczystości związane z powitaniem żołnierzy Frontu Pomorskiego gen. Józefa Hallera na staromiejskim rynku. Działo się to 30 stycznia 1920 roku i stanowiło symboliczne wcielenie Tczewa do Polski po 148 latach zaboru pruskiego. Głównym punktem uroczystości był udział Szkolnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej w barwach 145. Pułku Piechoty Strzelców Kresowych Błękitnej Armii Generała Hallera, która działa przy ZSO nr. 6 im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.
Uroczystości rozpoczęły się od nabożeństwa w tczewskiej Farze, którego ozdobą byli młodzi radomianie. O godzinie 12.00 na rynku starego miasta w obecności setek tczewian i honorowych gości odbyła się inscenizacja historyczna przedstawiająca to, co działo się 30 stycznia 1920 roku, czyli powitanie wojsk polskich na Pomorzu po ratyfikacji przez Niemcy Traktatu Wersalskiego. W przedstawieniu nawiązano także do 4 lutego 1920 roku kiedy to w Tczewie pojawił się sam Błękitny Generał. W postać Hallera wcielił się wieloletni wicedyrektor „Kochanowszczaka” pan Adam Wasilewski. Następnie wszyscy wraz z władzami miejskimi udali się głównymi ulicami Tczewa na otwarcie imponującej wystawy „20 lat wolności. Tczew 1920-1939”, która została przygotowana przez Fabrykę Sztuk. Współautorem scenariusza całych uroczystości był opiekun grupy dr Adam Duszyk. Uczniowie z „Kochanowskiego” spotkali się w Tczewie z bardzo serdecznym przyjęciem.

Generał Józef Haller – Adam Wasilewski

Porucznik Parat – Adam Szabelak

Żołnierze: Tuzimek Radosław, Szczęsny Kamil, Wypchło Jakub, Witkowski Oskar, Czarnecki Bartosz, Fereniec Michał, Janduła Mateusz, Kozakiewicz Mikołaj, Maj Mateusz, Srebnik Mateusz, Zelga Szymon

Reporter – Artur Molęda

Opiekun grupy – dr Adam Duszyk

Krótkie opisy na stronach internetowych (ze zdjęciami):