„Kochanowszczacy” oddają krew

tablica w naszej szkole
szukajcie na I piętrze

Tradycją naszej szkoły jest to, że nasi uczniowie nigdy się nie wahali jeśli trzeba było przelać krew za ojczyznę. Zarówno w czasach odzyskiwania niepodległości, w czasach wojny z bolszewikami jak i w czasach późniejszych. To nasi uczniowie, ryzykując życiem, zdobyli się w 1945 roku na pierwszy w kraju protest przeciwko komunistycznej władzy. Cieszymy się, że kolejne pokolenie nie zaznało wojny i nie musimy już krwi oddawać za ojczyznę ale dla ojczyzny. Dlatego też, w okolicy Narodowego Święta Niepodległości wspomnijmy naszych uczniów poległych w obronie ojczyzny i pamiętajmy, że dzisiaj też można coś dla niej zrobić.

W bibliotece znajdziecie pamiętnik upamiętnionego na tej tablicy Bronka Mroczkowskiego gdzie opisuje swój udział w wojnie w 1920 roku. Bronek zmarł rok później w wyniku odniesionych w boju ran.

Dzisiaj w naszej szkole odbyła się akcja honorowego oddawania krwi. Jak co roku, mogli w niej brać udział pełnoletni uczniowie. Zgłosiło się wielu chętnych, ale udział w akcji mogły wziąć 23 osoby. Każda z nich oddała 450 ml krwi. Łącznie udało się zebrać ponad 10 litrów krwi. Organizatorką akcji była pani profesor Anna Szczucka. Wszystkim krwiodawcom składamy serdeczne podziękowania za udział w akcji i pomoc osobom potrzebującym.