„NIEzwykła historia” – projekt w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”

18 lutego 2019 roku, w naszej szkole odbyło się otwarcie wystawy poświęconej bohaterce Powstania Warszawskiego, Annie Danucie Przytule. Wystawę zorganizowali uczniowie klas 2C i 2D VI LO im. Jana Kochanowskiego oraz ZSE w Radomiu – członkowie projektu „NIEzwykła historia”, realizowanego w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii” we współpracy z Ambasadą Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Projekt skierowany jest do mieszkańców Radomia: młodzieży i seniorów. Celem projektu jest polepszenie jakości dialogu międzypokoleniowego, zwiększenie zrozumienia i wzajemnego szacunku oraz przedstawienie niezwykłych historii zwykłych osób, takich jak Pani Anna Danuta Przytuła.

Anna Danuta Przytuła (ur. 22-11-1925 r. w Warszawie, zm. 06-07-2018 r. w Minneapolis) – córka Tadeusza Kruka – Strzeleckiego i Janiny Kruk – Strzeleckiej z domu Żychowskiej; łączniczka Wojskowego Sądu Specjalnego, odznaczona Krzyżem Armii Krajowej i Orderem Krzyża Niepodległej. Młodość spędziła w domu żołnierza na placu Weteranów na warszawskiej Pradze; po wybuchu wojny zamieszkała w Żdżarach – to z tych czasów pochodzi pseudonim Koza, pod którym była znana w Powstaniu Warszawskim. Po agresji sowieckiej na Polskę wraz z rodziną wróciła do Warszawy. W momencie wybuchu powstania miała 19 lat i była zaręczona z Bogdanem Witem (który zginął drugiego dnia powstania). Na początku walk powstańczych zajmowała się praniem ubrań, po czym postanowiła wziąć bardziej aktywny udział w powstaniu i została łączniczką Wojskowego Sądu Specjalnego. Po upadku powstania uniknęła niewoli niemieckiej. W PRL-u studiowała prawo na Uniwersytecie Łódzkim oraz wyszła za mąż. W 1951 r. oraz 1953 r. przyszły na świat jej dzieci. We wrześniu 1981 roku przyleciała do Stanów Zjednoczonych na trzy miesiące, odwiedzić swoich synów w Minneapolis. Jednak ze względu na wprowadzenie stanu wojennego w Polsce została w Stanach już na zawsze.

Na stronie projektu „NIEzwykła historia” na Facebooku znajdują się informacje dotyczące aktualnych działań. Można tam także obejrzeć przygotowany przez licealistów film, w którym Pani Anna opowiada o swoich losach podczas Powstania. Zachęcamy do śledzenia działań projektu na stronie NIEzwykła historia.