Previous Next

Kolędowanie w „Kochanowskim”

Jak co roku społeczność szkolna zaprasza rodziców do wspólnego kolędowania. Przed „wywiadówkami”,  dnia 17 stycznia będziemy śpiewać o godzinie 16:45  oraz o godzinie 17:15.

 Marzena Kopycka pedagog szkolny

Spotkania z wychowawcami klas

Rodziców uczniów PG 23 i VI LO zapraszamy na spotkania z wychowawcami klas w dniu 17 stycznia 2018 r.. Spotkania odbędą się:

  • Dla klas VI LO w godzinach 17.30-18.30,
  • Dla klas PG 23 w godzinach 17.00-18.00.

Olimpiada Języka Niemieckiego

Informujemy, że w dniu 10.01.2019 odbyła się pisemna część półfinału 42 Olimpiady Języka Niemieckiego. Wzięły w niej udział trzy uczennice klasy III N – dwujęzycznej – Julia Bedyk, Aleksandra Brylant i Olga Szymańska. Z niecierpliwością czekamy na wyniki. Opiekunami naszych olimpijek są Aldona Karasek i Jacek Książka.

Sukcesy z języka francuskiego

Miło nam poinformować, że do II etapu konkursu z języka francuskiego MKO zakwalifikowali się Oliwia Pyszczak i Mikołaj Kiraga z klasy 3gc, natomiast do II etapu Olimpiady Języka Francuskiego przeszła Emilia Myrta z klasy 3A. Opiekunką uczniów jest mgr Elżbieta Niziołek. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Walentynkowy rym

Zapraszamy do udziału w III edycji Szkolnego  Konkursu Poetyckiego „Walentynkowy rym”, zainicjowanego przez naszą anglistkę mgr Agnieszkę Złotkowską.  Szczegółowy regulamin dostępny jest tutaj. Przy tej okazji informujemy, że ruszyły prace nad kolejną książką poetycką naszego polonisty dra Adriana Szarego, tym razem dwujęzyczną, w której znajdą się tłumaczenia jego najnowszych wierszy na język angielski, dokonane przez mgr Agnieszkę Złotkowską. Nad projektem okładki pracuje również „Kochanowszczanka” Zuzanna Wójtowicz z klasy 2D. Promocja tomiku planowana jest na wiosnę tego roku. Powyżej zdjęcie z finału pierwszej edycji konkursu „Walentynkowy rym”.

Matura w „Kochanowskim” 92 lata temu – unikatowe znalezisko.

Dzięki czujności znanego kolekcjonera starych rowerów Pana Michała zwanego „Staśkiem” na śmietnik nie trafił arkusz maturalny z j. polskiego napisany przez ucznia Marjana Mazura. Pisemny egzamin maturalny z j. polskiego  przebiegał w ten sposób, że uczniowie otrzymywali arkusze w linie ostemplowane pieczęcią szkoły.  Uczeń musiał, po prawej stronie zagiąć 4,5 cm margines, na którym później sprawdzający nanosił swoje uwagi. Następnie, w sali odsłaniano napisane wcześniej na tablicy tematy trzech esejów, z których jeden należało wybrać. Wszystkie trzy tematy należało przepisać na arkusz.  Następnie pracę należało opatrzyć tytułem adekwatnym do wybranego tematu. Bogatsi uczniowie używali wiecznych piór. Biedniejsi pisali stalówką w obsadce co powodowało konieczność częstego maczania stalówki w kałamarzu z atramentem. Zwiększało też  ryzyko zrobienia kleksa.

Jaki był czas pracy – nie wiadomo. Natomiast forma samego egzaminu nie zmieniła się do lat dziewięćdziesiątych XX w. A pierwsze, podobne do dzisiejszych arkusze maturalne CKE można znaleźć od 2005 roku.

W niedzielę przed rozpoczęciem egzaminów młodzież powszechnie udawała się na pielgrzymki. Głównie do Częstochowy lub Ostrej Bramy w Wilnie. Powszechne było też przygotowywanie ściąg.

Czytaj więcej: https://expressbydgoski.pl/matura-tak-ja-kiedys-zdawano/ar/12070769/2

R. Kutyła

XXV lat z Mistrzami

W dniu 14.12.2018 r odbyły się finały rozgrywek w piłce ręcznej chłopców, których gospodarzem była nasza szkoła. Nasi chłopcy w tych zawodach bronili tytułu mistrzów Radomia. W grupie finałowej znalazły się drużyny  V LO, III LO, ZS Samochodowych oraz VI LO.

W pierwszym meczu turnieju podopieczni Pana Rafała Kramera niestety ulegli drużynie ZSS   w stosunku 8:9.

Ale jak to pokazali nasi chłopcy, moc w słabościach się doskonali. Następne mecze po pełnej mobilizacji wygrali zdecydowanie i po raz kolejny w 25 letniej historii piłki ręcznej w Kochanowskim zostali Mistrzami Radomia.

Organizatorami rozgrywek byli Pani Urszula Kowalska i Pan Rafał Kramer.

Finały piłki ręcznej dziewcząt

W dniu 14.12.2018   r odbyły się w naszej szkole finały rozgrywek w piłce ręcznej dziewcząt szkół ponadgimnazjalnych. Po emocjonujących meczach mistrzyniami Radomia zostały uczennice z V LO, które pokonały swoje koleżanki z IV LO, III LO oraz Hubala. Organizatorem zawodów z ramienia SZS był Pan Rafał Kramer.

DSD II – podsumowanie

W dniach 8–10.01.2019 w naszej szkole odbyła się ustna część egzaminu Deutsches Sprachdiplom II, uprawniającego do podjęcia studiów w Republice Federalnej Niemiec.

Z przyjemnością informujemy, że egzamin zdało 20 z 22 uczniów, którzy do niego przystąpili (91%). 11 osób osiągnęło poziom 20-24 punktów, co odpowiada ocenie celującej.

Serdecznie gratulujemy uczniom i ich nauczycielom prowadzącym – pani Aldonie Karasek i panu Jackowi Książce – wychowawcy klasy, nauczycielom wspomagającym – paniom Marii Łęckiej, Katarzynie Bedyńskiej, Agnieszce Sumińskiej- Sadal, panu Gerardowi Woźniakowi oraz przewodniczącej komisji egzaminacyjnej – pani Birgit Mohr.

Dziękujemy za pomoc przy przygotowaniu oprawy egzaminu Szanownym Rodzicom, a szczególnie pani Renacie Baran i pani Sylwii Mularskiej oraz Pracownikom Administracji i Obsługi Szkoły.